Obsługa Przemysłowych Sieci Kanalizacyjnych

Jak przebiega czyszczenie kanalizacji metodą WUKO

Niestety przepływająca zanieczyszczona woda i ścieki często tworzą osad na wewnętrznych ścianach, co prowadzi z czasem do zapychania rur. W związku z tym konieczne jest regularne czyszczenie kanalizacji, dzięki czemu możliwa będzie nieprzerwana praca instalacji. Dawniej najpopularniejszą metodą udrażniania odpływów i do dziś stosowaną jest metoda mechaniczna, pozwalająca na usunięcie, np. tłuszczu bądź osadu zalegającego na ścianach. Metoda ta polega na wprowadzaniu do kanału metalowej spirali. Obracanie spirali ze specjalną końcówką skrawającą powoduje natomiast usuwanie osadu z rur. Obecnie metoda ta jest stosowana zamiennie z metodą hydrodynamiczną, która wykorzystuje wysokie ciśnienie. Metoda ta potocznie nazywana jest WUKO.

Czym jest metoda WUKO

WUKO to jeden z najskuteczniejszych sposobów oczyszczania kanalizacji i udrażniania rur. Jest ona nieinwazyjna i obojętna dla środowiska. Nie wymaga również stosowania silnych środków żrących. Jest to metoda ciśnieniowo-hydrodynamiczna. Specjalna pompa tłoczy wodę poprzez węża do głowicy czyszczącej dopasowanej do ilości zanieczyszczeń oraz oczywiście średnicy rur. Kierowanie silnego strumienia powoduje odrywanie się zanieczyszczeń, które spływają do studni rewizyjnej. Ze studni usuwane są ręcznie lub próżniowo. Dysze, którymi wpuszczana jest woda układane są w różnych kierunkach, zazwyczaj jedna z nich ustawiona jest do przodu i działa jak pilot. Natomiast reszta kierowana jest w przeciwną stronę pod różnymi kątami i pełnią role czyszczące jak i zarazem wspomagają skutecznie wciągnąć przewód ciśnieniowy do instalacji.

Zalety metody WUKO

Metoda WUKO ma bardzo wiele zalet jednak jedną z największych jest wysoka skuteczność i możliwość zastosowania jej zarówno w przypadku wszelkich instalacji sanitarnych, jak również podczas czyszczenia kanalizacji deszczowej, bez względu na rozmiar rur i poziom ich zamulenia. Technika ta powszechnie wykorzystywana jest dla sieci zewnętrznych, jednak istnieje również możliwość zastosowania mobilnych urządzeń umożliwiających udrażnianie kanalizacji wewnętrznej.