Obsługa Przemysłowych Sieci Kanalizacyjnych

Czym są osadniki w kanalizacji

W związku z tym najlepiej sprawdzają się zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych – polietylenu wysokiej gęstości lub żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Zdarzają się również zbiorniki cienkościenne lub słabo znoszące napór gruntu. W takim wypadku powinny zostać otoczone stabilnym cementem, a podczas ich zakopywania muszą zostać wypełnione wodą. Dobry montaż i jakość osadnika to połowa sukcesu. Drugą połową jest prawidłowa eksploatacja, do której zalicza się regularne czyszczenie osadnika.

Procesy zachodzące w osadniku

W osadniku gnilnym zachodzą dwa podstawowe procesy. Pierwszym jest oczyszczanie mechaniczne. Zawiesinie ścieków cięższe od wody cząsteczki opadają na dni zbiornika. Lżejsze natomiast wypływają na powierzchnię. Ich zwiększona ilość tworzy tak zwany kożuch. Oczyszczanie mechaniczne możliwe jest, kiedy ścieki pozostają w osadniku nie dłużej niż trzy dni. Oczyszczanie biologiczne rozpoczyna się, kiedy czas przepływu wynosi około 3-5 dni. W tym czasie substancje zawarte w ściekach zaczynają być rozkładane przez bakterie beztlenowe. Dobrze zaprojektowany osadnik oczyszcza znaczny procent zawiesiny, dzięki czemu dalsze układy oczyszczalni ścieków nie są nazbyt obciążone.

Jak dbać o osadnik gnilny

Przede wszystkim osadnik gnilny musi być regularnie czyszczony przez profesjonalnie zajmującą się tym firmę. Pozwoli to na długie, sprawne i bezawaryjne jego działanie. Kolejną kwestią jest stosowanie biopreparatów. Są to wyselekcjonowane kultury bakterii, które zaszczepia się w osadniku. Ich pożywieniem stają substancje organiczne zawarte w ściekach. Oprócz tego, że osadnik działa sprawniej, to eliminują one przykry zapach, który może się pojawiać w trakcie korzystania z instalacji.