Obsługa Przemysłowych Sieci Kanalizacyjnych

Jak usunąć korzenie przerastające rury kanalizacyjne

Należą do nich między innymi uszkodzenia złączy rur, co powoduje z czasem ich pękanie i kruszenie. Do przewodu kanalizacyjnego wrastają dwa rodzaje korzeni: główne oraz boczne. Boczne wrastają zazwyczaj od góry lub z boków i zwisają z górnej powierzchni rury, w związku z czym zaburzają znacznie przepływ ścieków. Główne korzenie mogą wrastać z dowolnego kierunku i rosną nadal w kanale, wzdłuż kierunku przepływu cieczy. Wrastających korzeni można pozbyć się, korzystając z usług wykwalifikowanej firmy.

Skąd wiemy, że to korzenie są problemem?

Aby przekonać się, co jest problemem w naszej sieci kanalizacyjnej, a co za tym idzie, by wprowadzić odpowiednie środki naprawcze, trzeba przeprowadzić pełną diagnostykę. Współcześnie wykorzystuje się w tym celu inspekcję kamerą TV. Urządzenie wpuszczane jest do rury, a zebrane przez nie informacje zostają wyświetlone na ekranie komputera. Dzięki niemu pracownicy firm zajmujących się konserwacją kanalizacji, mogą bezbłędnie ocenić rodzaj i ilość zniszczeń. Zapis monitoringu kanalizacji dostępny jest zaraz po zakończeniu inspekcji. Pełny raport z zakończonego kamerowania zawiera zdjęcia wraz z komentarzami.

Jak usuwać korzenie z kanalizacji

Udrażnianie kanalizacji powstałych przez pojawienie się wrastających korzeni odbywa się przede wszystkim przy użyciu metody mechanicznej. W tym celu stosuje się elektrosprężyny, które wprowadzone są bezpośrednio do przewodów. Innym sposobem jest zastosowanie techniki hydrodynamicznej. W tym wypadku wykorzystuje się strumień wody wypychany pod wysokim ciśnienie przez specjalnie dobrane dysze. Korzenie wycina się dyszami łańcuchowymi na płozach, które wprowadzane są w ruch obrotowy. Wycięte w ten sposób korzenie wypłukiwane są z kanału poprzez strumień wody.